Nápad otevřeného půdorysu představil Mies van der Rohe, který jistě patří mezi nejslavnější světové architekty, již v roce 1945 svým domem Farnsworth. Jeho návrh odmítá formální dělení domu na jednotlivé místnosti, ale pojímá dům jako jeden spojitý prostor. Jde tak daleko, že dům po celém jeho obvodu otevírá prosklenými stěnami přiléhající přírodě a téměř s ní splývá. Mies van der Rohe byl představitelem „mezinárodního“ stylu, naše vila je spíše funkcionalistická, pokud se v dnešní době dá hovořit o slohu. Mimo jiné je autorem vily Tugendhat v Brně.
Takto vyhraněně pojatý dům, je však těžko obyvatelný. Člověk potřebuje a vyhledává krytá, soukromá místa. Je to situace, jako v přírodě. Krajina je také jediný otevřený prostor , avšak s rozličnými zákoutími, remízky, úzkými průchody, otevřenými palouky, kde si každá bytost hledá svůj kout.
V naše návrhu nejdeme do úplné krajnosti otevřeného prostranství, ale vytváříme polouzavřená místa pro všechny nezbytné a obvyklé funkce. Jídelna, kuchyně, obývací zákoutí apod.
Jeden spojitý prostor zůstává. Má různé průchody, otevřená prostranství, zákoutí i místa uzavřená úplně.
Otevřený prostor
Vyzvednutá a odlehčená hmota domu skýtá v přízemí zcela otevřený prostor, který jakoby protékal jednotlivými oddíly kuchyně jídelny a obývacího pokoje. Oddělena je pouze komora a wc.
patro
Dvě varianty řešení patra funkcionalistického domu. Dům je orientován na jih a také jedna velká terasa se orientuje tímto směrem, která spojuje všechny ložnice.
kapitánský můstek
Je objekt na střeše, který zakrývá jen část půdorysu, má širokou stříšku a přes střešní terasu má výhled do okolní krajiny.